eğitim sitesi
28 Ekim 2016 Cuma

Gazeteciler günü hakkında genel bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

belirli günlerGazeteciler günü hakkında genel bilgi

1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet'e kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika'nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.

O tarihten sonra 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "bayram" olmaktan çıkarıldı ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başladı.

Ekleyen: belirligünvehaftalar.com    Okunma: 13742

tags Gazeteciler günü hakkında genel bilgi belirli gün ve haftalar belirli günler ve haftalar önemli haftalar önemli günler belirli haftalar Çalışan Gazeteciler Bayramı

Gazeteciler Günü : Gazeteciler günü hakkında genel bilgi