Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Atatürk'ün Bilinmeyen Yönleri-2

note Atatürk'ün Bilinmeyen Yönleri-2

Atatürk'ün Bilinmeyen Yönleri-2

Manastır Askeri Lisesi yıllarından kalan bir alışkanlıkla hayati boyunca en sevdiği yemek kuru fasulye ve pilav olarak kaldı. Tatlıya düşkün değildi ama cani istediğinde çok sevdiği gül reçelini tercih ederdi.

 

Ömrü yetseydi bir Dünya turuna çıkıp Türk dili ve tarihi üzerindeki çalışmalarını genişletmek en büyük hayaliydi.

 

Binlerce kitabi vardı. Ama bunların arasında bir tanesini hayati boyunca hatta cephede bile başucundan ayırmadı. Reşat Nuri Güntekin'in ünlü Çalıkuşu" romanını hep yanında taşır, her gün rasgele bir yerinden açar, birkaç sayfa okurdu.

 

Özenli ve temiz bir Türkçe konuşurdu. Ancak bazı kelimeleri Rumeli şivesiyle telaffuz Hayatında bir dönem çok önemli yer tutan Mustafa Kemal`in evlenmesinden sonra hayatına trajik bir şekilde son veren Fikriye Hanim`in mezarının nerede olduğu bilinmiyor.

 

Hayatinin çoğunu geçirdiği savaş cephelerinden sonra Cumhurbaşkanı olarak geçirdiği yıllar ona bir tecrit yaşantısı gibi geliyor, çok sevdiği halkından ve sade bir vatandaş yaşamından uzaklaştığını düşünüyordu.

 

Evlerde bile eğri duran eşyaları düzeltmeden rahat edemezdi.

 

Bir sabah milletvekilleri ile trene binmişti. Kondüktörün milletvekillerinden bilet parası almamasına şaşırmış nedenini sormuştu. Trenin milletvekillerine bedava olduğunu örgenince epey sinirlenmiş, "Ne de güzel halkçılık ama" demişti.

 

Kumardan hoşlanmaz ama arkadaşlarıyla fasulyesine poker oynardı. Oyun sonunda kazandıklarını iade ederdi.

 

Cephelerde düşmanla göğüs göğüs'e savaşmış biri olarak en ilginç özelliği savaş meydanları dışında kan görünce fenalaşmasıydı.

 

Sportmen kişiliği vardı. Her gün at biner , yüzmeye gider ve bilardo oynardı.

 

Gittiği yurt gezilerinde kendisi için kurban edilen hayvanlara bakamaz böyle durumlarda sırtını döner yada kesilmelerini engellerdi.

 

Takım elbiselerinin tasarımlarını hep kendisi çizerdi. Lacivert takım giymeyi sevmezdi.

 

Gömleklerinin hepsi beyazdı. Bu gömlekler ilk yıllarda İsviçre`de özel olarak dikilirken sonra yerli malı kullanma kampanyasına öncülük edebilmek için Beyoğlu`nda bir terziye diktirilmeye başlanmıştı.

 

Osmanlı İmparatorluğu zamanında nüfus kayıtları düzenli olarak tutulmadığı için doğum günü kesin olarak belli değildir.

 

İlerleyen zamanlarda ona doğum tarihi sorulduğu zaman ” Neden 19 mayıs 1881 olmasın” cevabını vermiştir.

 

Mustafa’nın babası gümrük memurluğunda çalışıyordu . Daha sonra buradaki görevinini bırakıp kereste ticareti yapmaya başladı.

 

Sakarya adlı atına ve köpeği Fox’a çok değer verirdi. Zengin bir kitaplık oluşturmuştu.

 

İleri derecede Fransızca ve az Almanca biliyordu.

 

Atatürk’ün çocuğu olmamıştı, savaş yıllarından başlayarak birçok çocuğun hamiliğini üstlenmiş, birçoğunu da evlat edinmişti. Atatürk’ün manevi evlatları; Afet İnan, Sabiha Gökçen, Ülkü Adatepe, Nebile Hanım, Rukiye Erkin, Zehra Aylin, Sığırtmaç Mustafa, Abdurrahim Tuncak, İhsan Ömer , Afife , Zühre’dir

 

İzmir’de yunanlı istilasında Türk bayrağını çiğneyen yunanlıları bozguna uğrattıktan sonra basması için önüne serilen Yunan bayrağını yerden alması bilinen bir olaydır.

 

Sofrasında çeşit bol değilmiş. Köşkte hazırlanan yemekleri yiyordu.

 

Çocukluğunda annesinin yaptığı Selanik'in ıspanaklı böreğini çok severmiş.

 

Siroza yakalanıp halsiz düştüğü günlerde tatlı yemesi gerektiğinde Yanya tatlısı ve irmik helvası çok hoşuna gitmişti.

 

Yağcılara çok kızardı. Bir akşam sofrasında kendisine gereksiz şekilde iltifat eden Abdülhak Hamit`e müdahale etti.

 

`Atatürk çiçeği`nin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landın`in koyduğunu ve bu çiçeğin tüm dünyada bu isimle üretilip satıldığını

 

Kuşları çok severdi. Çankaya Köşkü`nde özel bir bakicinin ilgilendiği güvercinliği vardı.

 

`Mimber` adında bir gazete çıkarttığını ve 52 sayı yayımlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçtiğini

 

TC NO: 10000000146

 

Adı: Gazi Mustafa Kemal

 

Soyadı: Atatürk

 

Doğum Tarihi: 1881

 

Gördüğünüz gibi Atatürk’ün TC kimlik numarası 10000000146 Peki ama neden 10000000146?

 

Türkİye’de ölü ya da diri tam 126 milyon kişi numaralandı. 11 rakamdan oluşan “Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaraları” içinde en prestijli numara Atatürk’e verildi. Bu aynı zamanda ilk numara: 10000000146.

 

Geçtiğimiz 29 Ekim’de Türkiye’de kimlik numarası verme işlemi bütün ilçe nüfus müdürlüklerinde aynı anda başladı. Bilgisayarlar yardımı ile 100 milyon 18242 den başlayarak 999 milyon 9998242;a kadar herkese karışık olarak numaralar verildi. Numaralarda kimseye ayrıcalık tanınmadı. Atatürk için özel bir numara seçildi.

 

‘Merkezi Nüfus İşleri Sistemi’ adı verilen projenin başdanışmanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan: “Sistem 11 rakamdan oluşuyor. Ancak son 2 rakam numaranın güvenliğini sağlamak amaçlı konuyor. Dolayısıyla son iki rakamı devreden çıkardığımızda Atatürk’ün numarası sistemin ilk başlangıç numarası olan 100000001 çıkıyor sonundaki rakam 46 ise bir hataya sebebiyet verilmemek için kullanılan güvenlik numarası” dedi.

Ekleyen : kardelen karaman     Okunma: 69390 kez

tags ATATÜRK'ÜN BİLİNMEYEN YÖNLERİ Atatürk'ün TC kimlik numarası

Atatürk İle İlgili Benzer Yazılar:

Atatürk'ün Bilinmeyen Yönleri-2