Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Atatürk'ün Bilime Ve Sanata Verdiği Önem

note Atatürk'ün Bilime Ve Sanata Verdiği Önem

Atatürk'ün Bilime Ve Sanata Verdiği Önem

Atatürkün Sanata Verdiği Önem:

Büyük Önder Atatürk, Cumhuriyet’in kuruluşunun ardından, toplumsal dehasını bir kez daha göstererek Türk Ulusunun kültürel alanda da gelişiminin şart olduğunu belirtmiş, kültür ve sanat alanında da birçok yenilik getirmiştir. Türkiye’de yüksek bir medeniyet seviyesine ulaşılması hedefini yakalayan Atatürk, sanata verdiği önemle modern Türk sanatlarının öncüsü ve mimarı olmuştur.

 

Daha Ankara’da otel, lokanta yokken O Avrupa’ya resim, müzik tahsiline insanları yolladı. Cemal Reşit Rey, Ulvi Cemal Erkin, Adnan Saygun gibi kompozitörler Çallı İbrahim, Namık İsmail gibi ressamlar bunlardan bazılarıdır (Vedat Nedim Tör, 1923 Sanat ve Bilim Konferansı)

 

Atatürk, Türkiye’nin yeniden yapılanma döneminde, milli kültürü yansıtan bir sanat anlayışının oluşması adına önemli adımlar atmıştır. Atatürk, sanatın Türk Milleti için önemini şu veciz sözleri ile ifade etmiştir:

 

Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkılaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır.

 

Atatürk sanat alanındaki atılımlarda öncelikli olarak mimariyi ele almıştır. Türkiye’nin modern bir mimarisinin olması için Almanya’dan şehir planlamacıları ve mimarlar getirtmiştir. Bu uzmanların yönlendirmeleri sonucu mimari alanda yeni bir yol çizilmesini sağlamıştır. Genel Kurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı binaları bu dönemin ilk ürünleridir.

 

Atatürk, Türk Milleti’nin sahip olduğu en görkemli yapının milli birlik ve beraberliğin merkezi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin olması gerektiğini belirtmiş ve TBMM binasının çağdaş ve estetik olması için gerekli tüm adımları atmıştır. Bu bina için yurtdışından özel mermerler dahi getirtilmiştir. Türk mimarlarına maddi ve manevi büyük destek veren Atatürk, bu yolla milli mimarlık akımının ortaya çıkmasını sağlamıştır.

 

Mustafa Kemal Atatürk, Türk halkının güzel sanatların önemli kollarından resim ve heykeltıraşlıkta da ilerlemesi için birtakım faaliyetler yürütmüştür. Cumhuriyet döneminde tüm Türk ressamlarının, Cumhuriyet ve inkılapları resmetmelerini sağlayarak, milli birliğin sanat alanına yansıması hedefine ulaşmıştır. Tüm Türkiye’de heykel ve anıt dikilmesine başlanması da, onun getirdiği yeniliklerden biridir. Büyük Önder’in bu çalışmaları sonucu, Türkiye’de resim ve heykel sanatları önemli ölçüde gelişme kaydetmiştir.

 

Türk Milleti’nin sanatsal geçmişine de sahip çıkan Atatürk, 1937 yılında Resim ve Heykel Müzesi’ni açarak, Cumhuriyet öncesi ve sonrası dönemin sanatsal ürünlerini aynı çatı altında biraraya getirmiştir.

 

Türk müziği, Mustafa Kemal Atatürk’ün önem verdiği bir diğer konu olmuştur. İlk Türk operasının hazırlanması için ünlü müzisyen Adnan Saygun’u görevlendiren Atatürk, Cemal Reşit Rey’e de ilk konservatuarı kurdurmuştur. Türk müziğinin, akademik alt yapısının da güçlü olması gerektiğine inanmış ve eğitim amacıyla genç Türk müzisyenlerini yurt dışına göndermiştir. Bu müzisyenler, geri dönüşlerinde Türkiye’ye dağılarak Türk müziğinin ve dolayısıyla Türk sanatının kalkınmasını sağlamışlardır.

 

Atatürk bir konuşmasında şöyle demiştir:

 

“Milletimizin güzel sanatlar sevgisini her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.”

 

Atatürk Osmanlı’dan kalma Sanayi-i Nefise’yi imar ettirerek Güzel Sanatlar haline getirmiştir. Ayrıca burada yetişen birçok sanatçıyı kendilerini geliştirmeleri için Avrupa’nın sanat merkezlerine göndermiştir. Resim, heykel ve mimarlık bölümlerinden çok sayıda öğrenci Almanya, Avusturya ve Fransa’ya gönderilmiştir.

 

Ata’nın sanatçıya verdiği büyük değeri gösteren bir hatıra da şöyledir: Daha devlet tiyatrosu kurulmamışken, İstanbul’daki şehir tiyatrosu sanatçıları Ankara’ya gelerek o zamanki Türk ocağında temsiller verir. Atatürk de bu temsillerin birinde bulunur ve sanatçıları Çankaya’ya davet ederek ağırlar. Hepsine ayrı ayrı iltifat eder. Ayrılma vakti gelince, Reşit Galip sanatçılara, Atatürk’ün elini öperek veda etmelerini söylediğinde, Ata’nın cevabı şu olur:

 

Hayır, sanatkar el öpmez, sanatkarın eli öpülür.

 

Atatürk'ün Bilime Verdiği Önem :

Atatürk'ün önem verdiği ve savunduğu kavramların dinimizle olan uyumunu hemen her alanda görmek mümkündür. Atatürk'ün bilim konusundaki yaklaşımı bunun bir başka örneğidir. Atatürk, "İlim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her millet ferdinin kafasına koyacağız. İlim ve fen için kayıt ve şart yoktur"derken 21, aslında Peygamberimiz (sav)'in asırlar öncesinde söylediği "ilim Çin'de bile olsa alınız" buyruğuyla tamamen paralel bir prensip ortaya koymuştur.

 

Atatürk, dünya çapında yabancı bilim adamlarının katıldığı milletlerarası toplantılara katılırdı. Yukarıda bu şahsiyetlerle bir sohbet sırasında görülüyor. Karşısındaki hanım, manevi kızlarından Prof. Dr. Afet İnan, yanındaki de onun hocası İsviçreli Tarih Profesörü Eugene Piccard'dır.

 

İslam'da bilime verilen önem Kuran'da açıkça belirtilmektedir. Kuran ayetlerinde Allah; insanları düşünmeye, incelemeye ve araştırmaya çağırır. Bir ayette şöyle buyrulur:

 

Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün art arda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde, Allah'ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda, her canlıyı orada üretip-yaymasında, rüzgarları estirmesinde, gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır. (Bakara Suresi, 164)

 

Gerek gökyüzü, gerek yeryüzü, gerekse bu ikisi arasında yaşayan canlılara baktığımızda her birinin kendilerini var eden Yaratıcı'nın varlığını tasdik ettiğini görürüz. Evreni ve içindeki tüm varlıkları incelemenin ve Allah'ın yaratmasındaki sanatı keşfedip insanlığa açıklamanın yolu "bilim"dir. Dolayısıyla İslam Dini, bilimi Allah'ın yaratışındaki detaylara ulaşmada bir yol olarak benimser ve bu nedenle bilimi teşvik eder. Atatürk'ün bilime verdiği önem, bu manada anlaşılmalıdır.

Ekleyen : Gamze YüceL     Okunma: 174312 kez

tags Atatürk'ün Bilime ve Sanata Verdiği Önem Atatürk ve Bilim Atatürk'ün Bilime Verdiği Önem Atatürk'ün Sanat anlayışı

Atatürk İle İlgili Benzer Yazılar:

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (152 yorum yazılmış)

box TALHA :ATATÜRK AMCA SENİ ÇOK SEVİYOM

box TALHA :SINAVDAN DÜŞÜK ALCAKDIM HEMEN SİZDEN YARDIM ALDIM SALUN VAR OLUN

box beyaz demir :Çok güzel olmuş ama biraz uzun yine olsun tesekkurler

box zeynep :Çok guzel olmus elerinize saglik

box beyza :resim ödevim için yardımcı oldu bazı yerleri yazmasamda çoook teşekkür ederim bu arada resim öğretmenim (hakan köseye )bu ödevi verdiği için teşekkür ediyorum.

box Sizeni :Millet türkçe ödevi yapar ben resim ödevi yapim

box Dilber :Cok iyi ama biz fazla olmus ama gayet iyiiii(Dilber)

box seda yılmaz :Çok güzel yarına öğretmen 1 sayfa olacak demişti teşekkür ederim.

box Edanur :çok güzel ama çok da uzun.

box Burcu :Millet türkçe odevi yapar ben teknoloji tasarim odevi yapiyorum ise bak ama yinede isime yaradi

box yaren :Çok güzel ve anlamlı be beğendim ama çok uzun....

box Kader :Cok uzum

box Defne :Cok tesekkurler

box melike :Çok teşekkürlerrrrr

box arda123 :çok ğüzel

box arda123 :türkçe ödevimde çok yardımcı oldunuz çok teşekkürler

box su :Atatürk ödevin den 100 aldım

box yağmur :Odevimden 100 aldimmmmmmmm

box Melike :Güzel ödevim için çok iyi oldu

box mehmet :çok güzel

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box Miray :Çok olmuş görünüyo anma çoooooookkkkkkkkkkkkkkkkkk uzzzzunbnnn

box sudenaz :Odevim icin cok iyi oldu cok tesekkurler guzel olmus

box Mustafa :Cok işime yaradı çooooooooooooook

box selcaan karakoyun :ÖDEVİME YARDICI OLDU

box zeyno :Tesekkürler

box susam :haklısınız hepiniz

box hüsnü :ben de beyendim

box su :çok işime yaradı çoooooooooooooook

box nazmi :cok guzel ama uzun ısıme yaradı tessekkur eerim

box MUHAMMET HAKKI AKBAŞ :MÜZİK ÖDEVİMİ ÇIKARTABİLDİM TEŞEKKÜRLER

box Eniskaan :Ödevimde bana çok yardımcı oldu teşekürler

box beren :Odeve yardim etti

box elif :ödevimde çok yardımcı oldu teşekkürler..:)

box samet :cok güzel yazı cok beğendim

box melis sena :yalnız bilime verdiği önem yok ama yazı güzel

box ezgi kaya :herşey için teşekkürler...

box ahmet akbaş :allah razı olsun işime yaradı

box mehmet ereen akbulut :sağolsun kim yazdıysa

box mustafa enes BALKAYA :bence çok az bir yazı bence anslıklopedi gibi olamalı çünkü bilim ve sanat o kadar küçük bir konu degil bence ben bu tazımı az buluyor ve memnun kalmadıgımı söylüyorum

box oğuz :çook teşekkür ederim ödevime çok yardımcı oldunuz

box Sefa :Turkce dersi icin uygun

box Seymaaaaa :Iyi ama cok uzun yinede tesekkurler guzel bir site isimede baya yaradi

box Kadır :Coooooooooookkkkkk guzel olmus :

box elmasıımmmmm<3<3<3 :cok guzel kardesiminin turkce odevin yardim oldunuzi tesekkur ederim....

box ela :Resim odevime yardimci oldu

box ibrahim :bazı şeyler daha net olmalıydı..

box Abdullah :Çooookkkk uzuuuuuuun ama işime yaradı TEŞEKKÜRLER :)

box ezel :harika bayıldım ama çok uzum gerek yoktur sözlüden 100 aldım

box omer :çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk güzel

box Yazar Fatih :Tebrikler güzel olmuş

box fatma Aydemir :Bence çok güzel yazılmış sayesinde sözlüden 100 aldım

box deneme :çok güzel ödevime yardımcı oldu :)

box nazlı :Ödevlerime yardım oldu.

box nazlı :Bence çooooooooooooooooooook uzun

box ali :Türkçe odevıme çooook yardımcı oldu

box ayşe gül :çok güzelll görsel sanatlar dersime yardımcı oldu biraz uzun ama olsun yinede çoooook güzel

box nazlı :Çok uzun gözlerim gitti yazmaktan ve çoooooook yoruldum ama bu site çok işime yardımcı oldu teşekür ederim

box yaşam :Çoook uzun be ama yine ödevime yardımcı oldu teşekür ederim çok güzel bir site yapanın elerine sağlık :-) :-)

box özlem :Çooooooooook uzun türkçe ödevime yardımcı oldu teşekür ederim:-) :-)

box güller :iiiiiyi diyellim iyi olsun

box çok güzel hem bilgi aldım :çok güzel hem bilgi aldım

box bilal :çokkkkkkkkkkkkk güzel

box şeydamm :çok güzeldi ama baya bi uzndu bileğim çok ağrıdı ama görsel sanatlr dersime çok yardımcı oldu teşekkürler :) :) :) :) <3

box ÇAĞLA :çok güzel Türkçe ödevim vardı çok yardımcı oldunuz...

box kevser :çoooooooooook uzun elerim koptu

box mine :çok uzun ama yine de begendim

box şeyma :çok sağolun çok beğendim uzun da olsa

box fatma :çok sağ olun çok işime yaradı teşekürler

box abullah kaçan :müzik ödevime yardımcı oldu

box gamze nur uçar :çok işime yaradıııııııııı

box ferhan :daha kısa yassadının özet yapmaya üşeniyorum

box umut :çok iyi ama biraz uzun

box irem :Su sitenin sakinlerine sesleniyorum lütfen bu yazini özetini cikarsinlar coooook uzun kolunkoptu yazana kadar...

box selin :Bence çok güzel Teknoloji ve Tasarım ödevime yardımcı oldu.

box eylül :müzik ödevime yardımcı oldu

box Muhammed Emın Setoğlu :Çok uzun olduğu için 1. palarf ı yazım

box EMİRCAN :BİR SAYFA YAZMAMM GEREKİYOO

box açelya :ödevime yardımcı oldu teşekkür ederiz :)

box arda :abi çok güzel ya :)

box mustafa :çok uzun ama yinede bilgi sahibioldum

box berkay :çok uzun ama ben aralardan çıkardım yinede teşekkürler müzik ödevime yardımcı oldu aslında ezberlicem :( çocuğum 11 yaşında

box Eylül Efsa :mükemmel bişi yaaa :D :D :D

box ece :çoooooook uzun ama yinede iyi olabilir

box merve :güzel bir siter

box sanane :bu site iyi olabilir

box yağmur :abi çok iyi yaa

box Serhat :çok iyi çook güzel :D

box yiğit kadir aftafa :ALLAH yardım olsun yni basladım yoooooooooo.hayırrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.

box ecenur :çok güzelll ben yaptım öğretmenim bana 100 verdi herkese öneririm

box cansel :Çok güzel bir site herkese öneririm(fakat çok uzun):-)

box dudu :Allahim yazana kadar kolum koptu :-)

box dudu :Atamizi seviorum

box denz :çok güzel bir site herkese tavsiye ederim biraz uzun ama iyidir

box nuran :çok güzel ama biraz uzun

box Lemis Beril KOZA :Ayyyyyyyyyyyyyçok güzel bir site bu yaa öyle değil mi? Atatürk bizim önderimiz.

box sena koç :çok uzun beeeeeee

box mustafa adıyaman :ya uzun birşey ama çok h

box eda :çook güzel bayıldım

box alev :bence çok güzeldi.atatürkü böyle görmek çok güzel

box esra :çok güzel bir site

box betül :bn bunu yazsam türkçe kitabı biter

box mert can :gerçekten muhteşem deli dolu bir site bayılıyorum

box songül :çok iyi bir site bilgi bakımından süperrrrrrrrrrrr

box esra :bilgi bakımından çok iyi bir site

box yıldızlı :çooooooook uzunnnnnnnnnn yaaaaaaaaaaaa

box mustafa akın :bu sözler cok beyan dım cok güzle olmuştu

box fatma :çooook güzel anlatılmış ............

box hatice :Sorun degil yazarımda ama bilim yooooo

box deryaaaa :bunun biraz kısasida olsa

box sibel :çoook güzel ama uzun seeelam

box sibel :çooooooook ama çoook uzun

box yeşim gs :ln bu çok uzun insan bizide düşünür

box kübra :neden bilim yok ya

box EDA :ÇOOOOOOOOK UZUN

box kerem busin :içbirşey çokmıyo ben komposiyyon isterim

box Ben :Çoooooooook Uzun

box irem : Bu çok uzun kısasını yapın lütfen

box yunus emre :tam istediğim gibi ama biraz fazla bir yazı

box muslera :çok uzun olmuş başka bir siteye bakacığım

box pervin :yani biraz daha kısa yazsaydınız sanki ne olurdu biz hayatını değil sanata ve bilime verdiği önemi istiyoruz

box Azra :Bence çok iyi olmuş ama bilim yok ve benim ödevim var.

box Azra :keşke bilim' de olsa ödevim var

box mert :cok guzlel bende cok sevdım

box beyza :çokk güzel tesekkür ederim cumhuriyet bayramınız kutlu olsun :))

box meriç :alican seni çok seviyorum

box gamze gül :neden sadece sanat ile ilgili bilim yok içinde?

box hazan :çoook güzel uzun ve öz olmuş

box Alican :Çok iyi bir site :)

box zeynep :çok güzel bi site

box zeynep :bunun hepsini nası yapcaz ya kısa olmalı

box ozan :çok kısa yazmışsınız tebrik ederimmm

box deniz alis :daha kısa olsun lütfen

box AYŞE :Daha kısa olmalı .

box beyza :biraz daha kısa olsun lütfen

box melek :daha kısa olsun

box melike :yazılar biraz uzun değil mi???

box sinem ilhan :çok güzel bi site

box merve :lütfen biraz az yazın

box merve :lütfen biraz az yazın okuyamıyorum :D

box Neymar :Site çok işime yaradı

box derya işıkişıllı :bence bu site güzel hazırlanmış tebrik ederim :)))

box meryem :Daha kısa olursa çok svinirim

box sıla demirtaş :çok teşeüler cok güzel

box zehra :çok teşekürler ama biraz daha kısa olsun

box nurettin altun :bu site sayesinde dersimden 100aldım

box buse :daha kısa olsun

box zehra yüksel :işime çook yaradı çok teşekürler site :;)))))))))

box ece erken :bu site okul okuyan gençler için hem rahat hemde yararlı canlarım benim :)

box oktay eker :dersimde yardımcı oldu çok teşekür ederim

box elif gökcen :çok güzel olmuş

box memet :lütfen bu gibi şeyleri biraz kısa yazın

box deniz :çok uzun ya daha kısa yokmu?

Atatürk'ün Bilime Ve Sanata Verdiği Önem