Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Atatürk'ün Bilim Ve Akla Verdiği Önem

note Atatürk'ün Bilim Ve Akla Verdiği Önem

Atatürk'ün Bilim Ve Akla Verdiği Önem

Atatürk’ün fikir ve düşüncelerinin özünü oluşturan Atatürkçülük, her türlü dogmatik unsurdan arınmış gerçekçi ve akılcı bir dünya görüşüdür. Gerçeklerden kaynaklanan sorunlar karşısında aklın ve bilimin öncülüğünü benimseyen bu çağdaş görüş, milletimizi daima iyi ve yararlı olana yöneltmiş ve yöneltecek olan görüştür.

 

Atatürkçülük bir yandan akıl ve bilime dayandığı yani pragmatik bir nitelik taşıdığı, öte yandan ise millî egemenlik ilkesinden yola çıktığı ve özgür bir toplum yaratılmasını öngördüğü için demokratik, genel olarak da pragmatik-demokratik bir düşünce sistemidir. Atatürkçülük Türkiye’nin gerçeklerinden doğmuş, sistemleşmiş fikirler bütünüdür. Bir taraftan bütünüyle birlikte Millî Mücadele’yi içine almakta, diğer taraftan toplumda yapılan kökten değişiklikleri kapsamaktadır. Kısaca Atatürkçülük, Türk milletinin sistemleşmiş fikir gücü ve geleceğe bakan yönüyle de ülküsüdür.

 

Atatürkçülük akıl ve bilimi rehber edinmiş, çağdaşlaşma ideolojisi olarak da lâikliği benimsemiş, yeniliğe açık olması nedeniyle inkılâpçı yani gelişmeye açık bir düşünce sistemidir. İnkılâpçılık dinamik ideale, hedefe yönelik esasları bünyesinde barındırır.

 

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra siyasal, toplumsal, kültürel, ekonomik alanlarda gerçekleştirilen inkılâplarla ülkemiz modern dünyada yerini almıştır. ATATÜRK, akıl ve bilimin ışığında bütün bunları gerçekleştirmiştir. ATATÜRK, akılcılığı asker, devlet adamı ve önder kişiliklerinde hep ön plânda tutar, dogmatik kalıplardan uzak durur. Akla mantığa aykırı her düşünceyi, her kurumu reddederek akılcılığı bilimle tamamlar. Nitekim ATATÜRK, “Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en hakikî yol gösterici bilimdir fendir.” demiştir. Türk milletinin yürümekte olduğu ilerleme yolunda elinde ve kafasında tuttuğu meş’aleyi müspet bilim olarak görür. O bütün bu yenilikleri gizli kapalı bir batı hayranlığı ile değil, aklın yol göstericiliği ile gerçekleştirmiştir. Bakın ATATÜRK şöyle der: “Benim manevî mirasım ilim ve akıldır. Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve bilimin rehberliğini kabul ederlerse, manevî mirasçılarım olurlar.”

 

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma: 46909 kez

tags Atatürkçülük Atatürk'ün bilim ve akla verdiği önem Atatürkçü düşüncede bilim

Atatürk İle İlgili Benzer Yazılar:

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (16 yorum yazılmış)

box Salihyardım :Çok uzun olmasa daha güzel olurdu

box Hamdi Andaç Iskar :Çok güzel müthiş

box sorgucu :daha güzel aciklanabilirdi

box sudişşş :Çok ama çok güzel site

box Sema Nur :Çok teşekkürler iyiki var bu sayfa :-)

box ÖdevKurdu :Çok uzun ama ödevime yardımcı oldu teşekkürler :).

box ödevci :süper yha ödevime yardımcı oldu gerçekten :D

box ADA SAMVERDİ :KONUYU SÜPER ANLATINIZ TEŞEKKÜR EDER VE TAKTİRLERİMİ SUNARIM

box Ödev Yapmaktan Zevk Alan İnsan :gerçekten çok teşekkürler.

box SILA :ÇOK GÜZEL OLMUŞ ÇOK SAĞOLLLLL

box sudenur :çok beğendim teşekkürler

box CEREN :ÇOK UZUUUNNN :(

box dilara :yardımcı oldun sağollll:):):)

box eda su :ödevimde yardımcı oldu

box bilinmeyen şahsi kişi :müthiş ben böyle yazı görmedim gerçekten çok güzel

box htygjh :ehhh fena değil

Atatürk'ün Bilim Ve Akla Verdiği Önem