Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Atatürk Ve Eğitim

note Atatürk Ve Eğitim

Atatürk Ve Eğitim

Atatürk'ün Millî Eğitim konusuna gösterdiği ilgi ve bu konuda dile getirdiği görüşler incelendiğizaman, bu konuya bir eğitim düşünürü gibi baktığı, konunun tüm yönüyle yakından ilgilendiği, çevresine Millî Eğitimin önemini anlatmak amacıyla her fırsatı değerlendirdiği, Millî Eğitimde amaç ve ilkeleri açıklığa kavuşturduğu görülmüştür. Atatürk eğitim alanındaki gelişmenin lideri olmuştur.

 

Atatürk'ün gözünde, Türk Millî Mücadelesi, sırf askerî nitelikte, düşmanı vatan topraklarından çıkartmayı amaçlayan bir hareket değildir. Askerî alanda kazanılacak zafer, millî kurtuluşun ilk şartıdır. Ancak zaferden sonra yapılacak işler, bağımsızlık savaşı kadar önemlidir. Savaş sürerken bile, Atatürk, savaş sonrasının sorunlarına hazırlanmış, bu arada Millî Eğitim konusuyla ilgilenmiştir.

 

Bağımsızlık Savaşı’nın en bunalımlı günleri, düşman kuvvetlerinin kesin sonuca ulaşmakhayaliyle baskılarını arttırdıkları günlerde, 16 Temmuz 1921'de, Ankara'da "Maarif Kongresi" (Millî Eğitim Kongresi) toplanmıştır. Atatürk cephedeki koşulların zorluğuna rağmen, bu Kongrenin ertelenmesine göz yummamış, hatta kongrenin açılış konuşmasını kendisi yapmıştır.

 

Bu açılış konuşmasında, düşmanı vatanımızdan kovmak için kullanılması zorunluluğuna rağmen "millî" ve "çağdaş" bir eğitimin temellerinin atılmasını, yapılacak işlerin sağlam bir programa göre yapılmasını istemiştir. Ayrıntıları eğitim uzmanlarına bırakmak istediğini belirterek, bazı genel ilkelere değinen Atatürk, eski devrin hurafelerinden, boş inançlarından, doğudan ve batıdan gelebilecek zararlı etkilerden uzak, millî karakter ve tarihimize uygun bir kültüre ihtiyaç duyduğumuzu söylemiştir. Bu yolda "Gelecekteki kurtuluşumuzun büyük önderleri" olarak

 

selâmladığı öğretmenlere duyduğu derin saygıyı da dile getirmiştir. Çevresine inanç aşılayarak:

 

“Silahıyla olduğu gibi, aklıyla da mücadele zorunda olan milletimizin, birincisinde gösterdiği başarıyı ikincisinde de göstereceğine asla şüphem yoktu” demiştir bir sözünde.

 

Atatürk'ün, seneler sonra, "Cumhurbaşkanı olmasaydınız, ne olmak isterdiniz?" sorusuna, “Millî Eğitim Bakanı olarak eğitim davasına hizmet etmek isterdim” diye yanıt vermesi bile, eğitimin millet hayatında ne kadar önemli bir etken olarak gördüğünün işaretidir.

 

9 Mayıs 1920’de mecliste okunan ilk programda eğitim alanındaki istekler açıklanırken, eğitim kurumlarının bilimsel ve modern esaslara göre yeniden düzenleneceği, milli özelliğimize, tarihi, coğrafi ve sosyal özelliklerimize uygun yeni bilimsel ders kitapları hazırlanacağı belirtilmektedir.

 

İkinci önemli konuşmasını 1 Mart 1922’de yapmıştır:

 

“Çocuklarımıza ve gençlerimize verebileceğimiz öğrenim sırrı ne olursa olsun, onlara temel olarak; ulusuna, Türkiye’ye ve T.B.M.M.’ye düşman olanlara direnmenin gereği öğretilmelidir.” Türk Ulusu’nun kurtarıcısı ve en yüksek uygarlık seviyesine çıkmasını isteyen Atatürk’ ün eğitime verdiği önem bu sözüyle anlaşılmaktadır. Burada bize düşen görev en iyi şekilde çalışıp, maksimum seviyede ailemize, milletimize ve insanlığa faydalı kişiler olmaktır.

 

Toplum hayatına uyum sağlama, kişilik kazanma, iyi bir insan ve iyi bir vatandaş olma ancak iyi bir eğitim sayesinde olur. Toplumsal bir ihtiyacın karşılanması olan eğitim, bir devlet hizmetidir. Her ülkenin eğitim sistemi, o ülkenin geleceğini ilgilendirir. Bu sebeple genç kuşaklar, toplumun

 

ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yönlendirilir ve eğitilirler. Gençlerin eğitimiyle ilgili olarak Atatürk şunları söylemiştir: “Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri öğrenimin sınırı ne olursa olsun, ilk önce ve her şeyden önce Türkiye'nin bağımsızlığına, kendi benliğine, millî geleneklerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek gereği öğretilmelidir. Dünyada milletlerarası duruma göre böyle bir mücadelenin gerektirdiği manevî unsurlara sahip olmayan kişilere ve bu nitelikte kişilerden oluşan toplumlara hayat ve bağımsızlık yoktur.”

 

Atatürk'ün eğitim konusunda üzerinde önemle durduğu bir başka husus, insanların inançlarında ve düşüncelerinde özgür hâle gelmeleri idi. ølerleme ve yenileşme, bilimde ve teknikteki gelişmelere açık olmakla mümkündür. Büyük Önder, öğretmenlere seslenirken “Hiçbir zaman hatırımızdan çıkmasın ki cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.” diyerek kararlarını özgürce verebilen ve yeniliklere açık nesiller yetiştirmenin önemini dile getirmiştir. Toplum hayatına uyum sağlama, kişilik kazanma, iyi bir insan ve iyi bir vatandaş olma ancak iyi bir eğitim sayesinde olur. Toplumsal bir ihtiyacın karşılanması olan eğitim, bir devlet hizmetidir.

 

Her ülkenin eğitim sistemi, o ülkenin geleceğini ilgilendirir. Bu sebeple genç kuşaklar, toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yönlendirilir ve eğitilirler.

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma: 36337 kez

tags Atatürk ve eğitim Atatürkün eğitim anlayışı Atatürk eğitim konusunda görüşleri düşünceleri hakkında bilgi kaynaklar

Atatürk İle İlgili Benzer Yazılar:

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (13 yorum yazılmış)

box serkan :tesekürler cok lazım oldu tş

box Bilinmeyen Kisi :Çok güzel olmus,çok isime yaradi. Ancak biraz daha kisa yapsaniz daha güzel olurdu.

box Kalderen :Benimde çok işime yarada iyiki internet var

box ÇAĞAN :çok teşekkür ederim, güzel bir site

box GİZEM :Çok TEŞEKÜR EDERİM bana çok lazım oldu çok ama çok teşekür ederim

box DİDEM :ATATÜRk'ün egitime verdiği önemi makale yazdınız içiin çok TEŞEKÜR EDERİM ödevime çok ama çok yardımcı oldu yine çok ama çok TEŞEKÜRLER

box ercan deniz :bence çok ama çok ama çok ama çoooooooooooooooooooooooook teşekkür ederim ödevime yardımcı olduğun için...

box muhammed :Bence çok güzel ödevime yardımcı olduğunuz için size çok teşekkür ederim

box ayse :cokk tesekkur edrm cok yrdmci oldu kardesmn odewine <3

box şeyma nisa :atatürk ün eğitime verdiği önem bu bilgilerde gizli

box SENA DAVUT :hayatta en hakiki mürşit ilimdir

box mine akın :ulu önder atatürkmatemetik dersine çok önem verir

box ERKAN :atatürk öğrencileri sevmiş

Atatürk Ve Eğitim