Eğitim Sitesi

Atatürk Ve Atatürk'ün Çocuk Sevgisi

note Atatürk Ve Atatürk'ün Çocuk Sevgisi

Atatürk Ve Atatürk'ün Çocuk Sevgisi

Atatürk, yaşamı boyunca tüm sevdiklerine hangi yaşta olursa olsun "çocuk" diye seslenirdi. Onun sözlüğünde çocuk sevgi demekti. O'nun çocuğu yoktu ama içinde bitip tükenmeyen bir çocuk sevgisi vardı. Bundan dolayı yüreği arada burkulmuş mudur bilmiyorum ama galiba bu ihtimal çok düşük; bütün Türk çocukları onun öz yavruları gibiydi. Atatürk, çocukların riyakârlık bilmeden bütün istek ve arzularını içlerinden geldiği gibi açıklamalarından çok hoşlanırdı. Son yıllarını da çok sevdiği bir çocukla geçirdi. Ülkü, Atatürk'ün çocuk sevgisinin bir simgesi oldu.

 

O'nun açık mavi gözleri her yerde çocukları arardı. Çağdaş ve mutlu Türkiye'yi çocuklarda görür ve çocuklarda bulurdu. Tüm yurt gezilerinde çocuklara sevgi ile yaklaşır, onlarla uzun uzun konuşurdu. Vedat Demirci'nin anılarından öğrenildiğine göre; Atatürk bir gün çocuk balosuna gider. Ortalıkta bir şaşkınlık havası doğar. Küçük bir oğlan salonun orta yerinde kalır. Bu yavru hayranlıkla bir süre Atatürk'e baktıktan sonra: "Atatürk’üm, seni öpmek istiyorum" der. Ortalığa bir sessizlik dalgası yayılır. Bu derin sessizliği Atatürk'ün sesi bozar "Öyleyse, gel öp" der. Çocuk koşarak Atatürk'ün boynuna sarılır. O sırada diğer çocuklar da: "Biz de.. Biz de.." diye bağırırlar. Böylece tüm çocuklar Ata'yı doya doya öperler. Bu görüntü çoğu kişiyi ağlatır. Büyük Atatürk de ağlar. Evet, Türk çocuklarının bu engin sevgisi için ağlar. Hem de sevinç gözyaşlarını dökerek. O gün çevresindekilere övünçle: İşte benim kuşaklarım" der.

 

Atatürk çocuk davasının önemini her ortamda vurgulayarak çocuklara yönelik hizmetlerde rehberlik yapmayı sürdürmüştür. 17 Ekim 1922 yılında Bursa’da kendini karşılayan çocuklara aşağıdaki şekilde seslenerek nasıl bir gençlik istediğini belirtmiştir:

 

‘Küçük hanımlar, küçük beyler Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız.Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.Kendinizin Ne Kadar Önemli, Değerli Olduğunuzu Düşünerek Ona Göre Çalışınız. Sizlerden Çok Şey Bekliyoruz.’

(Atatürk Albümü–1992)

 

Evet, Atatürk’ün çocuk sevgisi çok büyüktü, peki ya ondan sonra gelenlerin, her fırsatta ‘Atam İzindeyiz!’ diyenlerin çocuk sevgisi nasıldı? ‘Atatürk’ten sonra gelen hiç bir cumhurbaşkanı, başbakan veya bir asker bir çocuğu elinden tutup da resim sergisi gezmeye götürmedi. Hiç bir cumhurbaşkanı veya başbakan çocuğu protokol sırasının en önüne oturtmadı. Hiçbir başbakan bir çocuğu salıncakta sallamadı. Bir çocuğu taşıttan kendi elleriyle indirmedi. Bir yabancı konukla birlikteyken yanına çocuk almadı. Bir yetişkini dinlerken gösterdiği ciddiyetle dinlemedi. Onlarla birlikte denize girmedi, objektiflere poz vermedi. Onlarla gezintilere çıkmadı. Onlara el öptürtmemezlik yapmadı. Tüm bunlar bir yana, 1938’den itibaren bu ülkede yetişkin insan-çocuk insan dostluğu, arkadaşlığı diye bir şey kalmadı. Türkiye’nin markası, Atatürk’teki çocuk sevgisi ve onun çocuğa verdiği değer olmalıdır. Eşsiz bir örnektir. Ama o büyük insanın çocuklara yaklaşımını bu ülkenin anne babaları ve öğretmenleri bile örnek almıyor ki başkalarına örnek gösterilebilsin...’

Ekleyen : Elif Rumeysa     Okunma: 67015 kez

tags Atatürk Atatürkün çocuk sevgisi sevdiği bir çocuk Çağdaş ve mutlu Türkiye Atatürk Albümü

Atatürk İle İlgili Benzer Yazılar:

Atatürk Sayfası Seni Özlemek

Atatürk Sayfası Hayatı-5: Atatürk'ün Son Yılları Ve Ölümü

Atatürk Sayfası Atatürk'ün Eğitim Konusundaki Görüşleri

Atatürk Sayfası Atatürk İle İlgili Bir Kompozisyon Örneği

add Atatürk'le İlgili Yazı Paylaşmak İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (16 yorum yazılmış)

box esmanur :bence atatürkün çocuk sevgisi çok güzel

box Bahar :Çocuk sevgisini başkalarının çocuğuyla yaşayan büyük adam.

box yalçın reis :Cok.guzel hoca bize bunu yazıda sordu anafikiri falan filan cok guzel

box vahide :a bilmiyoduk enes çagan

box vahide :katılıyorum zehraya

box Zehra :Çok sağolun işime yaradi

box elif :Çok güzel olmuş ellerine emeğine yüreğine sağlık

box nurhayat :bence atatürk ölmedi her zaman kalbide

box ayşenur :güzel kısa ve öz herşeyi anlatmasada fena değil yani

box misafir :gzl teşekkürler

box Elif güner :Senin sayende ödevi mi yapabiliyorum

box samet :okumadım ama güzel bir yazıya benziyor...

box misafir :yorum uzun ve güzel ama kardeşim için olmaz....

box ceren :bence güzel anlatılmış ama benim istediğim gibi değil

box Gülçin :Okumadım ama güzel bir siteye benziyor .

box enes çağan : atatürkün çocuk sevgisi güzel birşey

Atatürk Ve Atatürk'ün Çocuk Sevgisi

addAtatürk Yazıları Anasayfaya Dön